Všichni se nyní můžeme ocitnout v situacích, kdy prožíváme strach o sebe a své blízké, bezmoc, frustraci z přetrvávající rutiny. Celkově můžeme říct, že prožíváme velkou míru stresu, která nás dokáže zcela paralyzovat. Někdy naše tělo velí útok, napínáme zbytky sil na to, abychom se s hrozbou vypořádali, jindy se jako nejlepší strategie jeví schovat se do bezpečí a přečkat hrozbu.
Nacházíme se v období, kdy jedna změna střídá druhou a může být těžké vyznat se v tom, co se děje, ale také vyznat se sám v sobě.
Nemůžeme mít pod kontrolou vývoj epidemie, kroky vlády a často ani ekonomickou situaci. Také nemáme pod kontrolou své emoce, protože úzkost a strach mohou být velmi silné. Nemůžeme mít pod kontrolou dokonce ani všechny své myšlenky, a máme zkušenost s tím, že zabývání se věcmi, které nás frustrují a přivádí do zoufalství, nám vůbec nepomáhá. Proto má větší smysl zaměřit se na to, co máme pod kontrolou – a to je naše reakce, náš konkrétní způsob chování.
Pokud v náročných situacích trénujeme dovednost zastavit se a dokážeme zaměřit pozornost kromě myšlenek, které se nám víří hlavou, také na pocity, smysly a tělesné vjemy, jsme lépe připraveni rozhodnout se pro další krok a dělat to, na čem nám záleží.
Můžeme trénovat dovednost uvědomit si, kde se nacházíme. Můžeme zkusit pojmenovat to, co se v nás děje. Můžeme přesměrovat plnou pozornost k tomu, co děláme.
Není dobré vyhýbat nepříjemným pocitům a odvádět pozornost od všeho, co se odehrává v našich myšlenkách a v našem těle. Potlačování všeho nepříjemného obvykle nepřináší dlouhodobou úlevu.
Krátké cvičení pro ukotvení při akutním stresu
1. Zkoumejte své myšlenky a pocity
- zaujměte přístup jako zvědavý vědec, který pouze pozoruje, co se děje
- pojmenujte to, čeho si všimnete “Prožívám pocit smutku…”, “Pozoruji úzkost…”, “Moje mysl se zabývá obavami…”
2. Vraťte se zpět ke svému tělu
- položte chodidla na zem
- napřimte záda, nebo se opřete o opěradlo
- pomalu dýchejte
3. Ponořte se plně do toho, co děláte – zapojte všechny smysly
- zaměřte svou pozornost na to, co můžete vidět, slyšet, cítit, nahmatat
- pozorujte okolí
Další tipy na relaxační techniky najdete v našem článku Dechová cvičení.
Konkrétní postup při práci s úzkostí jsme rozepsali v článku První pomoc proti úzkosti v nouzovém stavu.
Pokud cítíte, že se nacházíte v situaci, která je nad vaše síly, obraťte se na odborníky.
-
Linka první psychické pomoci 116 123, anonymně, zdarma, nonstop (dospělí)
-
Linka bezpečí 116 111, anonymně, zdarma, nonstop (děti a studenti do 26 let)
Zdroj:
Harris, R. (2020) FACE COVID [ebook].
Pošlete ho dál