Není to jakoby úplně v pohodě…
15. 5. 2023

Není to jakoby úplně v pohodě…

…je název. Název našeho nového inovačního projektu, který realizujeme pod záštitou Podporujeme inovace od Ministerstvo práce a sociálních věcí. Není to ale jen název projektu, je to claim, který používají mladí lidé, když hovoří o svých obtížích.

V Nevypusť duši dlouhodobě usilujeme o to, aby bylo nejen ve školách o duševní zdraví mladých postaráno tak, jak má. Zkoumáme, kde jsou v aktuálním systému nedostatky, jaké faktory mladým brání mluvit o svých potížích a říct si o pomoc. Snažíme se snižovat bariéry při vyhledávání i doručování pomoci a podporujeme jak mladé, tak i vyučující, dospělé a jejich rodiče. A odteď už na to nejsme sami!

Aktuálně v Česku potřebuje podporu zhruba 30 % dětí a mladých lidí. Abychom dokázali identifikovat faktory, které je od pomoci oddalují, a přijít s inovačním řešením, pozvali jsme k našemu stolu zástupce*kyně organizací, které to vidí stejně jako my.

Pusťte si podcast Ministerský jednorožec s naší ředitelkou Bárou Pšenicovou:

Společně s 3pe, Duševní servis, Ordinarius z.s., Kaleidoskop – centrum terapie a vzdělávání, z.ú., Kapka naděje, PACIFIC KLUB a Society for All jsme se minulý pátek sešli, abychom ustanovili board, který spolu rok bude vymýšlet, jaké možnosti můžeme do stávajícího systému doručit pro snížení některé z vybraných bariér.

A jaký bude výstup našeho projektu? Nápadů máme mnoho! Začíná se například tvořit transparentní síť služeb, kterou předáme širší veřejnosti. Co ale bude na samotném konci nemůžeme vědět my: k tomu potřebujeme ty, o které se v první řadě jedná – tedy mladé a dospělé okolo nich.

Jejich představy zmapujeme díky nástrojům human centered design a také skrze důvěru v proces vzájemné spolupráce, komunikace a multidisciplinární pohled.

Těšíme se na udržitelné dlouhodobé řešení, které pod našima rukama pomalu začíná vznikat! 💜

Téma
Líbil se vám článek?
Pošlete ho dál
Facebook

Přečtěte si další zajímavé články