Zkušenosti z Erasmu – Evropská spolupráce aneb Jak pomoci mladým lidem najít potřebnou péči
30. 7. 2024

Zkušenosti z Erasmu – Evropská spolupráce aneb Jak pomoci mladým lidem najít potřebnou péči

V akademickém roce 2023/2024 se Nevypusť duši zapojilo do programu Erasmus+ a v rámci projektu “Evropská spolupráce aneb Jak pomoci mladým lidem najít potřebnou péči” se 12 našich lektorů a lektorek workshopů pro středoškoláky*čky zúčastnilo týdenních stáží v Estonsku a Portugalsku. 

Šest lektorů*ek vyjelo na stáž do Portugalska, kde byla našim hlavním partnerem Villa Ramadas – soukromé mezinárodní léčebné zařízení, které se specializuje na léčbu závislostí, ale také jiných duševních obtíží.

Druhá skupina se vydala na stáž do Estonska, kde byla hlavním partnerem Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus – Mental Health Care Centre, které je nestátní organizací provozující komunitní centrum a je v úzké spolupráci s nestátním dětským domovem, domem napůl cesty a dalšími subjekty a institucemi.

Součástí stáže byla setkání jak s partnery a návštěvy hostujících organizací, tak i návštěvy a setkání s dalšími organizacemi, které jsou součástí péče o duševní zdraví v navštívených zemích. Spolu jsme navštívili více než 15 různých organizací a mluvili s odborníky a odbornicemi z různých oblastí péče o duševní zdraví, protože se v Nevypusť duši už od počátku zaměřujeme na multidisciplinární spolupráci a usiluje o propojení služeb v rámci systému. V Portugalsku jsme například navštívily organizaci pracující s lidmi se zkušeností s migrací a v Estonsku mimo jiné psychiatrickou nemocnici.

Na závěr projektu nás hostující partnerské organizace navštívily v Česku a v rámci sdílení dobré praxe jsme spolu navštívily organizace, které u nás pečují o duševní zdraví mladých, dospělých a také seniorů a seniorek.

V průběhu celého projektu se celý koordinační tým průběžné setkával a pracoval kromě samotného výjezdu na závěrečném e-booku, který si můžete přečíst níže. 

Obsahem e-booku je shrnutí naší zahraniční zkušenosti, poskytuje stručné informace o systémech péče v oblasti duševního zdraví v zemích, které jsme navštívili.
Je také o inspiraci, kterou jsme získali, o nápadech, které jsme shledali užitečnými a o konkrétních nápadech, které chceme realizovat v naší práci. 

Doufáme, že e-book může sloužit jako inspirace pro studenty, budoucí odborníky nebo naše kolegy, např. o systémech péče v různých zemích a také jako nápady, kam se vydat na vlastní stáž nebo výměnný pobyt. 

V neposlední řadě je také o osobních přínosech, které jsme si z programu Erasmus+ odnesli jako jednotlivci a také jako budoucí odborníci a odbornice v oblasti duševního zdraví.
Děkujeme za spolupráci všem našim kolegům*yním, eurodesk a Domu zahraniční spolupráce, že nám tuto zkušenost umožnili.

〰️ Stáhněte si e-book zde 〰️


English Version

In the academic year 2023/2024, Nevypusť duši joined the Erasmus+ programme and within the project „European cooperation or How to help young people find the care they need“, 12 of ourlecturers for high school students took part in week-long internships in Estonia and Portugal. 

Six participants went to Portugal where our main partner was Villa Ramadas – a private international treatment facility that specialises in the treatment of addictions as well as other mental health problems.

The second group went on an internship to Estonia, where our main partner was Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskus – Mental Health Care Centre, which is a non-governmental organisation that runs a community centre and is in close cooperation with a non-governmental children’s home, a halfway house and other entities and institutions.

The internship included meetings with partners and visits to the visiting organisations as well as visits and meetings with other organisations that are part of mental health care in the countries visited. In total, we visited over 15 different organisations and spoke with professionals and experts from different areas of mental health care, as the focus at Nevypusť duši has been on multidisciplinary collaboration from the outset and has sought to link services across the system. For example, we visited an organisation working with people with migration experience in Portugal and a psychiatric hospital in Estonia, among others. 

At the end of the project, the visiting partner organisations visited us in the Czech Republic and together we visited organisations that care for the mental health of young people, adults and also seniors in our country as part of sharing good practice.

Throughout the project, the whole coordination team met continuously and worked on the final e-book in addition to the trip itself, which you can read below. 

The content of the e-book is a summary of our experience abroad, providing brief information about the mental health care systems in the countries we visited. 

It is also about the inspiration we gained, the ideas we found useful and the specific ideas we want to implement in our work. 

We hope that the e-book can serve as inspiration for students, future professionals or our colleagues, e.g. about the systems of care in different countries, and also as ideas for where to go for your own internship or exchange. 

Last but not least, it is also about the personal benefits we have taken away from the Erasmus+ programme as individuals and as future mental health professionals.

We would like to thank all our colleagues, eurodesk and the Dům zahraniční spolupráce (Czech National Agency for International Education and Research) for making this experience possible. 

〰️ Download our e-book here 〰️

Téma
Něco jiného
Líbil se vám článek?
Pošlete ho dál
Facebook

Přečtěte si další zajímavé články