Programy pro firmy, organizace a veřejnost
Ušijeme vám to na míru
Přemýšlíte o tom, jak podpořit duševní zdraví ve vaší firmě, organizaci nebo mezi lidmi ve vašem okolí? Naše workshopy připravujeme vždy na míru, abychom se zaměřili na to, co je pro vás důležité. Ať už se chcete více věnovat sebepéči, prevenci vyhoření nebo třeba dětskému duševnímu zdraví, společně vytvoříme prostor, kde se o těchto tématech můžeme otevřeně bavit.
Každý workshop skládáme z jednotlivých tematických bloků, abyste si mohli vybrat, co nejlépe odpovídá vašim potřebám. Témata, kterým se věnujeme, si můžete projít níže a v dotazníku nám jednoduše sdělit své preference. My se postaráme o zbytek – odladíme detaily a vytvoříme program, který bude ušitý na míru vaší skupině, pracovnímu kolektivu nebo třeba festivalu, který pořádáte.
Pro neziskové organizace realizujeme workshopy zvýhodněnou cenu.
Pojďme spolu otevřít diskuzi o duševním zdraví a vytvořit prostředí, kde se každý může cítit bezpečně.
Jak vést podpůrný rozhovor
Role nejbližších dospělých lidí je pro děti jedinečná a nezastupitelná – 78 % dětí a 50 % mladistvých by si přálo najít v případě duševních obtíží pomoc u rodičů nebo jiných blízkých dospělých. Na workshopu vám poskytneme zásadní tipy a informace k vedení citlivého a podpůrného rozhovoru s vašimi dětmi. Také se naučíte rozpoznávat varovné signály v případě duševních obtíží a podíváme se na to, jaké služby vám mohou pomoci v oblasti dětského duševního zdraví, případně kam se můžete obracet jako dospělí, kteří mají obavy o dítě.
Jak pečovat o dětské duševní zdraví?
Víte, že zhruba 20 % dětí ve věku 13–18 let zažívá nějakou formu duševních obtíží? V tomto workshopu se naučíte, jak rozpoznat varovné signály duševních obtíží u dětí, navázat s dítětem citlivou komunikaci a poskytnout mu podporu. Probereme také služby, které v ČR pomáhají dětskému duševnímu zdraví, a jaké kroky můžete podniknout, abyste dětem mohli být oporou a povíme si, kam se můžete obracet jako dospělí, kteří mají obavy o dítě.
Základy duševního zdraví
Co si představit pod pojmem duševní zdraví a proč je důležité o něm mluvit? Tento blok vám přinese základní informace o tom, jak pečovat o své duševní zdraví, jaké jsou jeho hranice a kdy je potřeba vyhledat pomoc. Během bloku se dotkneme i mýtů o duševním zdraví, které často brání v tom, abychom si o pomoc řekli. Základní blok je vhodný pro zařazení do komplexních workshopů jako úvod do problematiky duševního zdraví.
Emoce a jak je zvládat
Emoce jsou součástí každodenního života, ale ne vždy je snadné jim rozumět a vyznat se v nich. V tomto bloku vám pomůžeme emoce rozpoznávat a pojmenovávat. Osvojíte si také nástroje, které vám usnadní s emocemi pracovat. Povíme si, jaké jsou vnitřní a vnější projevy emocí a dozvíte se, co dělat, když jsou emoce příliš silné a nic nepomáhá.
Kde hledat pomoc při duševních obtížích?
Když máte pocit, že už sami situaci nezvládáte nebo se potřebujete někomu svěřit, je důležité vědět, kam se obrátit. Blok vás provede možnostmi odborné pomoci – od krizových linek až po terapeutickou péči. Společně si ujasníme, kdo je kdo a co služby jako krizová intervence, psychiatrie, psychologie, psychoterapie a sociální služby nabízí a jaký druh pomoci poskytují.
Jak pomoci blízkému, který potřebuje podporu?
Co dělat, když si všimnete, že se někdo ve vašem okolí potýká s duševními obtížemi? Ukážeme vám, jak citlivě přistupovat k blízkým, kteří potřebují pomoc. Pomůžeme vám zorientovat se v síti odborné pomoci a přiblížíme vám její fungování (např. jak funguje krizová linka nebo psychiatrická ambulance). Společně si ujasníme, kdo je kdo a co služby jako krizová intervence, psychiatrie, psychologie, psychoterapie a sociální služby nabízí a jaký druh pomoci poskytují.
Mindfulness a relaxace: Techniky pro všední den
Mindfulness a relaxační techniky pomáhají zvládat každodenní stres. Blok vás provede praktickými cvičeními, která můžete snadno zařadit do svého dne tak, aby vám pomohly zvládat pracovní i všední zátěž s větší lehkostí. Společně prozkoumáme různé techniky a vysvětlíme si, proč každému vyhovuje jiný relaxační styl. Relaxace si na workshopu osaháte, vyzkoušíte a odnesete si ty, které vám sednou nejvíc.
Psychohygiena: Jak pečovat o své duševní zdraví každý den
Péče o duševní zdraví není jednorázová záležitost, ale proces, který si zaslouží naši pozornost. Tento blok vás provede základními principy psychohygieny, což jsou metody a techniky zaměřené na podporu duševní pohody, a nabídne vám konkrétní kroky, které můžete zařadit do svého života. Pravidelná péče o duševní zdraví pomáhá nejen zvládat stres, ale také předcházet vyhoření a posiluje naši odolnost vůči psychickým obtížím.
Jak zvládat stres?
Chronický stres a syndrom vyhoření jsou časté potíže, které přináší pracovní život. Tento blok vám pomůže pochopit, jak se stres projevuje, co ho způsobuje a jaké techniky vám mohou pomoci se s ním vypořádat. Zaměříme se především na chronický stres, který jde obvykle se syndromem vyhoření ruku v ruce. Povíme si, co stres a vyhoření nejčastěji způsobuje, jak se s nimi vypořádat a zařídit, abychom je ideálně vůbec nepotkali.
Jak předcházet syndromu vyhoření?
Tento blok vás provede klíčovými varovnými signály syndromu vyhoření a zaměříme se na způsoby, jak těmto příznakům v pracovním prostředí předcházet. Ukážeme vám konkrétní strategie, které mohou podpořit vaši psychickou odolnost a pohodu, a to nejen v rámci práce, ale i v každodenním životě. Společně prozkoumáme, co můžete udělat pro své duševní zdraví, abyste mohli udržitelně předcházet vyhoření a udrželi si duševní pohodu na pracovišti.
Jak rozpoznat úzkost, strach a paniku a co s nimi dělat?
Úzkost a panika mohou být paralyzující, ale existují způsoby, jak se s nimi naučit pracovat. V tomto bloku se dozvíte, jak rozpoznat tyto stavy u sebe nebo u blízkých a jak si s nimi poradit, nabídneme vám možnost se zorientovat v tom, jaký je rozdíl mezi strachem a úzkostí a jak spolu tyto projevy spolupracují. Z workshopu si odnesete také praktické nástroje pro zvládání úzkosti a paniky a kontakty, na které se můžete obrátit, když prožíváte náročné chvíle.
Jak rozpoznat varovné signály duševních obtíží
Včasné rozpoznání prvních signálů duševních obtíží je klíčové pro účinnou intervenci a prevenci jejich zhoršení. Tento blok vás provede tím, jaké jsou varovné příznaky duševních obtíží, jak je rozpoznat u sebe i u druhých, a zároveň vám poskytne informace o tom, kde a jak vyhledat odbornou pomoc. Díky těmto znalostem budete lépe připraveni reagovat a podpořit nejen své vlastní duševní zdraví, ale i duše vašich blízkých.
Přidejte se k firmám, které nevypouštějí duši!
Našimi klienty byly například společnosti Ernst & Young, Česká televize, Allianz, Makro nebo Warhorse Studios.