Zázemí pro duši

Pomáháme školám vytvářet prostředí, kde má
téma duševního zdraví své pevné místo. 💜

Zázemí pro duši je komplexní půlroční program zaměřený na péči o duševní zdraví žáků*yň i celého pedagogického sboru. Jeho cílem je zakotvení péče o duševní zdraví do života školy a vytvoření zázemí pro péči o duševní zdraví učitelů*ek, dětí a dospívajících. Chceme, aby v roce 2030 byly v každém kraji minimálně 3 školy zasíťované pro udržitelný systém prevence a vzdělávání a staly se inspirací pro ostatní.

Přestože děti tráví ve škole většinu svého dne, školy si často s tématem duševního zdraví neví rady. Včasná prevence, posilování psychické odolnosti a pohody, zvyšování povědomí o dostupných službách pomoci a i samotné ochoty vyhledat pomoc je důležitý balíček kompetencí jak pro vyučující a vedení školy, tak žáky a žákyně. Právě tyto znalosti program Zázemí pro duši do školy přináší a učí ji pečovat o duševní zdraví komplexně a dlouhodobě stejně jako o zdraví fyzické.

Program jsme poprvé spustili v září 2022 na 3 vybraných středních školách v různých regionech ČR a jeho pilotní verzi jsme evaluovali společně s výzkumnou agenturou PAQ Research.

Výsledky evaluace ukázaly, že: 

  • program zvýšil dovednosti vyučujících v pomoci žákům a žákyním
  • program posílil znalosti problematiky duševního zdraví u vyučujících
  • program zlepšil sebehodnocení, a tak i prožívání vyučujících → možné snížení rizika vyhoření

„Více si uvědomujeme, že je potřeba s dětmi pracovat. Dřív to bylo
trošku opomíjené, což teď vidíme. Už víme, jak přistupovat k žákovi
s duševními obtížemi.“

Co program Zázemí pro duši zahrnuje?

Program Zázemí pro duši kombinuje několikadenní workshopy pro vyučující, pětihodinové interaktivní workshopy Duševní zdravověda pro středoškoláky*ačky, webináře pro učitelský sbor a vedení školy, online setkání pro třídní vyučující, závěrečnou reflexi, metodickou podporu a specializovaný mentoring. Skrze program podporujeme rozvoj školního parlamentu, lokální síťování s odbornými službami a efektivnější komunikaci mezi studenty*kami a vedením školy v jejich potřebách.

Školy, na kterých program aktuálně probíhá:

Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola svaté Anežky České, Odry
Gymnázium Vysoké Mýto
Střední průmyslová škola elektrotechniky a informačních technologií, Dobruška

Školy, na kterých program proběhl:

Gymnázium Václava Hlavatého, Louny
Gymnázium, Mladá Boleslav
Střední lesnická škola a Střední odborná škola Šluknov

Chcete, aby se vaše škola také stala místem, které se umí postavit za wellbeing žáků*yň, vyučujících i vedení školy? Napište koordinátorce Simoně na simona.dir@nevypustdusi.cz.

Připojte se k našim silným partnerům.

Proměňte s námi školy na místa, která se za děti umí postavit.

Děkujeme všem partnerům, díky kterým můžeme tento program realizovat.

                                            

 


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, bool given in /data/web/virtuals/158305/virtual/www/wp-content/themes/draftspot_theme/ds_services_list.php on line 345