Zásady ochrany dětí pro pracovníky Nevypusť duši
Nevypusť Duši, z. s. zajišťuje osvětu a prevenci v oblasti péče o duševní zdraví pro děti, dospívající i dospělé. Za tímto účelem organizuje spolek workshopy, besedy, přednášky, kurzy a další vzdělávací akce ve školách a školských zařízeních i mimo ně. Cílem je poskytovat ověřené informace, učit dovednostem pro posilování psychické odolnosti a péči o duševní zdraví, zvyšovat gramotnost v oblasti duševního zdraví, podporovat wellbeing a informovat o možnostech využití odborné pomoci v případě psychických obtíží.
Účelem tohoto prohlášení o zásadách je:
- Chránit děti a mládež, kteří obdrží služby Nevypusť Duši, z. s. před poškozením.
- Poskytnout zaměstnancům*kyním a dobrovolníkům*icím, ale také dětem, mládeži a jejich rodinám zastřešující zásady, kterými se řídí náš přístup k dětem a jejich ochraně.
Tyto zásady se vztahují na kohokoli, kdo pracuje jménem Nevypusť Duši, z. s., včetně vyšších manažerů*ek, správní rady, a dále všech, kteří jsou: placenými zaměstnanci*kyněmi, externími spolupracovnicemi a spolupracovníky, osobám z řad dobrovolnických, expertních a stážujících.
O co se právně opíráme?
Tyto zásady byly vypracovány na základě právních předpisů, zásad a pokynů, které chrání děti v České republice. Hlavním výchozím dokumentem je pak Úmluva OSN o právech dítěte. Úmluva poskytuje mezinárodní rámec vymezující práva dětí, které je nutno chránit před zneužíváním a zanedbáváním (článek 19), diskriminací (článek 2) a různými formami vykořisťování (články 32–36).
Toto prohlášení o zásadách je třeba číst společně s našimi organizačními zásadami, vnitřními předpisy a dalšími souvisejícími dokumenty, které obsahují konkrétní postupy a pokyny.
- Kodex lektora Nevypusť Duši
- Manuál lektora SŠ workshopu
- Manuál lektora kurzu pro učitele
- Vnitřní předpisy organizace, zvláště ty obsahující etický závazný kodex a slovníček.
Co zajišťujeme zásadami a opatřeními?
Ochrana dětí: Nevypusť Duši, z. s. zodpovídá za to, že všechny jeho aktivity, workshopy a programy budou pro děti bezpečné.. To znamená, že zaměstnanci*kyně Nevypusť Duši, z. s. nepředstavují pro děti riziko a programy a workshopy jsou tvořeny tak, aby hájily a podporovaly zájmy a bezpečnost dětí.
Ochrana zaměstnanců*kyň: Nevypusť Duši, z. s. nastavuje v těchto zásadách a politice čitelná a jasná pravidla chování, kterými se řídí všichni, kdož jsou ve smluvním vztahu s naší organizací a pracující v přímém i nepřímém kontaktu s dětmi. Tato pravidla pomáhají předcházet možným nedorozuměním, nevhodnému či nebezpečnému chování či křivému nařčení.
Ochrana dobrého jména organizace: Instituce pracující s dětmi jsou vystaveny riziku neprokázaného obvinění ze zneužívání. Zásady a politika proto popisují mechanismy, jež pomohou organizaci rizikovým situacím předejít.
Co je cílem našich zásad a opatření?
- zamezit případům zneužívání dětí (dítě-dítě, dospělý-dítě) ve vlastních programech;
- praktikovat transparentní komunikaci v rámci organizace i mimo ni, která podpoří povědomí o principech ochrany práv dítěte;
- zavést opatření, prostřednictvím kterých budou všechny děti i dospělí v naší organizaci v bezpečí a chráněni.
Čemu věříme a co jsou naše východiska?
- Děti a mladí lidé by nikdy neměli zažít zneužívání jakéhokoli druhu.
- Máme odpovědnost podporovat blaho všech dětí a mladých lidí, udržovat je v bezpečí a pracovat způsobem, který je chrání.
- Blaho dětí je prvořadé ve veškeré práci, kterou děláme. Všechny děti bez ohledu na věk, hendikep, pohlaví, rasu, náboženství nebo víru, či sexuální orientaci jsou si rovny a mají právo být chráněny před jakýmkoliv druhem újmy nebo zneužití.
- Některé děti jsou navíc více zranitelné kvůli dopadu předchozím zkušenostem, komunikačním omezením či z jiných příčin.
- Spolupráce v partnerství s dětmi, mladými lidmi, jejich rodiči, pečovateli a pečovatelkami a dalšími důležitými aktérkami*aktéry je zásadní pro podporu dobrých životních podmínek a wellbeingu mladých lidí.
Apolitičnost – jsme apolitičtí, do naší práce taháme politiku jen v případě, že s politiky a političkami jednáme. Nepodporujeme žádnou stranu a nevyjadřujeme se k nim, pokud nešíří mýty a stigma o duševním onemocnění.
Lidská práva – hájíme lidská práva a stojíme si za tím, že Základní listina práva svobod napomáhá zodpovědnému soužití a funkční občanské společnosti. Není pro nás ale neměnná, chceme, aby lidská práva jak jsou vymezena reagovala na stav společnosti.
Profesionalita – jsme profesionální, pravidelně vzdělávání a podstupující supervize, ale také osobně zodpovědní a neúplatní.
Respekt – máme trauma-informovaný přístup k lidem, kteří se potýkají nejen s duševním onemocněním, ale s jakýmkoliv jiným znevýhodněním. Respektujeme jejich cesty, nesoudíme je, spíše než cokoliv zjišťujeme.
Rovné příležitosti – hlásíme se k tomu, že lidé mají stejná práva bez ohledu na rasu, pohlaví, gender, národnost atd. Chceme, aby svět nabízel stejné možnosti nám všem.
Transparentnost – zakládáme si na transparentnosti a otevřené komunikaci. Proto i náš účet je transparentní, a proto se také nebojíme mluvit o našich zkušenostech nebo vytvářet konstruktivní prostředí díky otevřené komunikaci.
Co jsou naše principy a postupy, kterými udržujeme děti a mladé lidi v bezpečí?
- Dětí a mladých lidí si vážíme, nasloucháme jim a respektujeme je.
- Máme stanovenou osobu, která zastává vedoucí ochrany dětí pro děti a mládež v naší organizaci a zodpovídá za dodržování těchto zásad, případně koná při stížnostech na jejich porušení.
- Přijímáme ochranu dětí a zajišťujeme osvědčené postupy prostřednictvím našeho lektorského kodexu.
- Efektivně pracujeme na profesionalizaci zaměstnanců*kyň, dobrovolnic a dobrovolníků prostřednictvím supervizí a intervizí, zvyšujeme kompetence a profesní schopností prostřednictvím adresného vzdělávání, a zajišťujeme kvalitu tak, aby všichni naše spolupracovníci a spolupracovnice znali a dodržovali naše zásady, postupy a kodexy chování.
- Dbáme cíleným náborem a onboardingem spolupracujcících osob na bezpečnost při výkonu jejich náplní práce tak, aby udržovali a dbali na bezpečnost dětí a mladých lidí.
- S informacemi a záznamy nakládáme profesionálně a ukládáme je bezpečně v souladu s legislativou a pokyny k ochraně osobních údajů.
- Informace o zásadách ochrany dětí v naší organizaci jsou veřejně dostupné a sdílíme je s našimi klienty a klientkami.
- Zajišťujeme, aby děti, mladí lidé a jejich rodiny věděli, kde si říct o pomoc, pokud mají jakékoliv obavy.
- Pomocí našich postupů vhodně zacházíme s veškerými obviněními vůči zaměstnankyním, zaměstnancům, dobrovolnicím, dobrovolníkům a dalším, kteří s námi jsou ve smluvním vztahu.
- Vytváříme a udržujeme prostředí bojující proti šikaně nebo diskriminaci a zajišťujeme, abychom měli zásady a postupy, které nám pomohou účinně se vypořádat s jakoukoliv takovou situací.
- Zajišťujeme, abychom měli zavedeny účinné mechanismy a opatření pro stížnosti.
- Zajišťujeme pro děti, mladé lidi a další osoby ve smluvních vztazích s naší organizací bezpečné fyzické prostředí prostřednictvím uplatňování zdravotních a bezpečnostních opatření v souladu se zákonem a regulačními pokyny.
- Budujeme bezpečné prostředí a kulturu, v níž by se nikdo neměl bát sdílet své obavy.
Co musí lidé ve smluvním vztahu s námi mít nebo znát?
Nevypusť Duši, z. s. zajišťuje, že jeho zaměstnanci, zaměstnankyně, dobrovolnice, dobrovolníci a všechny relevantní osoby spojené s organizací mají k dispozici odpovídající úroveň školení o zásadách ochrany dětí.
U všech výše zmíněných, kteří pracují s dětmi, je dále vyžadováno minimálně školení o informovanosti, které zaručuje následující:
- uvědomění si, co je ochrana dětí a jaká je jejich role při ochraně dětí;
- schopnost rozpoznat dítě, které potenciálně potřebuje ochranu, a znalost opatření, která je potřeba přijmout;
- porozumění tomu, jak nahlásit bezpečnostní upozornění;
- znalost trestního zákoníku 40/2009 Sb., dále zákona o obětech trestných činů 45/2013 Sb. a mezinárodní úmluvy o právech dětí se všemi dopady včetně ohlašovací povinnosti v případě ohrožení dítěte nebo mladého člověka;
- udržování důstojnosti a respektu při práci s dětmi.
A kdo je u nás za to zodpovědný?
Nominovaná vedoucí ochrany dětí
Jméno: Pavla Kučerová
Telefon/email: +420 732 713 703 / pavla@nevypustdusi.cz
Dokument schválila
ředitelka organizace
Mgr. Barbora Pšenicová
Poslední revize dokumentu proběhla 17. 9. 2022
Zavazujeme se každoročně revidovat naše zásady a osvědčené postupy.