Příběh aneb Jak to všechno začalo

 

Kampaň Nevypusť duši vznikla v létě 2015, když kamarádky Tereza a Marie zjistily, že mají velmi podobný sen - založit v Česku projekt na osvětu o duševním zdraví. Obě měly za sebou studium v Anglii, kde je v této oblasti mnohem větší informovanost než v Česku, a obě také musely v minulosti řešit své psychické problémy spojené s náročným studiem. Tyto faktory pro ně byly velkou motivací pomáhat ostatním a přinést něco ze zahraničního studia zpátky domů. To léto zkontaktovaly několik českých organizací, které podpořily jejich nápad, a daly dohromady tým nadšených dobrovolníků. Na podzim začala kampaň šířit své informační grafiky a videa po sociálních sítích a během prvního týdne existence získala 1000 likes na Facebooku.
 
Kampaň pokračovala v růstu a dnes je z nás nadšená neziskovka. Pořádáme informační workshopy pro středoškoláky v Česku i na Slovensku, točíme rozhovory na Youtube, spolupracujeme s Národním ústavem duševního zdraví a s organizacemi jako jsou Green Doors, Práh či Anabell.
  
Věříme, že duševní zdraví je důležitou součástí spokojeného života a je třeba o něm vědět a mluvit stejně tolik jako o zdraví fyzickém.
Nezapomínejte na svou psychiku a spolu s námi nevypusťte duši!

 

Náš tým

Marie (Praha)

Maruška vystudovala neurovědy na britské University of Nottingham, kde byla aktivní členkou Student Minds a v rámci univezity se zapojila i do kampaně Time to Change. Po návratu do Čech se spolu s Terkou rozhodla rozjet kampaň Nevypusť duši a později se postarala o přerod tohoto studentského projektu do neziskové organizace. Připravovala sérii pilotních workshopů „Duševní zdravověda pro teenagery“ a péči o duševní zdraví se snaží dostat i do skautských oddílů a vůbec kamkoli, kde je jí třeba – tedy všude. V ND koordinuje projekty, komunikuje s partnery, vytváří programy workshopů a spoustu dalšího. Zajímá se o inovativní pedagogiku, přírodní vědy a výzkum v medicíně. Baví ji pečení a zdobení cupcakes, výroba čokoládových pralinek, kvalitní seriály a zpěv.

Můžete ji kontaktovat na: marie @ nevypustdusi.cz.

Dominika (Praha)

Dominika je psycholog s uměleckou duší. Vystudovala psychologii na FF UPJŠ v KE a přestěhovala se do Prahy. V současné době pracuje jako školní psycholožka na ZŠ, kde pomáhá svým dětským klientům zvládat úzkosti, psychosomatické a rodinné obtíže. Miluje hudbu, od 6 let hraje na klavír, ráda ho vyučuje a korepetuje. V budoucnosti by ráda absolvovala psychoterapeutický výcvik a propojila všechny své profesní zájmy do muzikoterapie. V ND se stará o zodpovídání individuálních dotazů a odbornou podporu a vzdělávání týmu. Je spoluzodpovědná za profesionalitu contentu a metodik workshopů i přednášek. Pomáhá také s organizačními věcmi. Nejčastěji ji můžete zahlédnout na koncertech, v divadle, v kině nebo na výstavě. Pokud právě neběhá za kulturou, setká se s přáteli u dobrého jídla. Nepije kafe, má ráda horkou čokoládu a knížky.

Můžete jí kontaktovat na: dominika@nevypustdusi.cz

Iva (Praha)

Iva má v Nevypusť duši na starost koordinaci projektů, komunikaci, rozpočty a operativu celkově: jinými slovy hlídá, aby všechno šlapalo tak, jak má. Vystudovala marketingovou komunikaci na FSV UK v Praze a pak se pohybovala v různých agenturách, kde si vyzkoušela analýzy, správu sociálních médií, customer care i projektový a account management. Pracovala s firmami jako Nike, Becherovka nebo Jameson na různě velkých kampaních a eventech, a to od počátečního briefu až po rekapitulující prezentaci. Své zkušenosti se rozhodla využít v jiné oblasti a přešla do (pro ni) nové oblasti nezisku. Ráda ochutnává nová jídla a experimentuje v pečení. Získáte si ji černým humorem a přehledem o všemožných seriálech (na téma Game of Thrones dokáže mluvit fakt dlouho).

Můžete ji kontaktovat na: iva@nevypustdusi.cz

Daniela (Praha)

Daniela se v Nevypusť duši pohybuje od loňského roku. Ze začátku jako dobrovolnice, v současné době jako koordinátorka programu pro učitele. Zajišťuje hlavně to, aby se jak účastníci programu, tak lektoři ocitli ve správný čas na správném místě a aby měli k dispozici vše, co by k dispozici měli mít. Mimo Nevypusť duši ji můžete potkat také v Nadaci Neziskovky.cz, kde se stará o koordinaci celého vzdělávání. Aktuálně studuje magisterský program oboru andragogika. Má ráda zážitkovou pedagogiku, čas od času také pořádá zážitkové akce v Hnutí Brontosaurus. Pokud ji potkáte mimo plánované setkání, pravděpodobně bude mít zabořený nos v nějaké knížce.

Kontaktovat ji můžete na: daniela.syr@nevypustdusi.cz.

Pavla (Praha)

Pavlu můžete v Nevypusť duši potkat již několik let - nejdřív v roli dobrovolníka a poté lektora středoškolských workshopů i akcí pro veřejnost. Nyní je zodpovědná za koordinaci lektorů středoškolských workshopů. Ví kdo, kdy, kam a s kým jede, jestli je ve škole dostupný počítač a v kolik začíná první hodina. Narazit na ni můžete i při hospitacích. Mimo Nevypusť duši působí ještě jako lektor primární prevence na základních školách ve Středočeském kraji. Baví ji práce s dětmi všech věkových kategorií. Ve volném čase ráda poslouchá hudbu z gramofonu i naživo a nebo se toulá přírodou.

Kontaktovat ji můžete na: pavla@nevypustdusi.cz

Martin (Praha)

Martin je všestranný člověk. Studoval psychologii, studium nedokončil, ale rád by se k němu vrátil. Prošel si sociální fobií, kterou má již nyní zvládnutou a mluví o ní v rámci svého příběhu na školních workshopech. V ND je koordinátorem akcí pro veřejnost. Lektoruje kurzy pro středoškoláky a pro veřejnost, pomáhá se školením nových lektorů. Stará se o spolek SFinga, svépomocnou organizaci pro lidi se sociální fobií. Aktivně se zajímá o politiku, snaží se sebevzdělávat v různých oblastech a rád zkouší nové věci. V minulosti se zabýval například filmem nebo sochařstvím, nyní se věnuje historickému šermu a trénuje veřejný projev. Má rád deskové hry, únikové hry a zábavní parky a do budoucna chce i vytvářet vlastní hry.

Kontaktovat ho můžete na: martin@nevypustdusi.cz.

Tereza (Oxford)

Tereza studuje Experimentální psychologii v britském Oxfordu a ráda zkoumá, co se děje v mozku při duševních nemocech. Má zkušenosti z práce v Národním ústavu duševního zdraví, kde posuzovala intervence na snížení stigma a diskriminace ve společnosti. Kampaň Nevypusť duši založila a první rok vedla, po té se vrátila na studia do Anglie a vedení předala organizační superhvězdě Marušce. V současnosti se podílí na mediální propagaci. Miluje tanec, kytky, filtrovaný kafe a hudbu Toma Waitse.

Můžete ji kontaktovat na: tereza @ nevypustdusi.cz.

Naše inspirace