Příběh aneb Jak to všechno začalo

 

Kampaň Nevypusť duši vznikla v létě 2015, když kamarádky Tereza a Marie zjistily, že mají velmi podobný sen - založit v Česku projekt na osvětu o duševním zdraví. Obě měly za sebou studium v Anglii, kde je v této oblasti mnohem větší informovanost než v Česku, a obě také musely v minulosti řešit své psychické problémy spojené s náročným studiem. Tyto faktory pro ně byly velkou motivací pomáhat ostatním a přinést něco ze zahraničního studia zpátky domů. To léto zkontaktovaly několik českých organizací, které podpořily jejich nápad, a daly dohromady tým nadšených dobrovolníků. Na podzim začala kampaň šířit své informační grafiky a videa po sociálních sítích a během prvního týdne existence získala 1000 likes na Facebooku.
 
Kampaň pokračovala v růstu a dnes je z nás nadšená neziskovka. Pořádáme informační workshopy pro středoškoláky v Česku i na Slovensku, točíme rozhovory na Youtube, spolupracujeme s Národním ústavem duševního zdraví a s organizacemi jako jsou Green Doors, Práh či Anabell.
  
Věříme, že duševní zdraví je důležitou součástí spokojeného života a je třeba o něm vědět a mluvit stejně tolik jako o zdraví fyzickém.
Nezapomínejte na svou psychiku a spolu s námi nevypusťte duši!

 

Náš tým

Marie (Praha)

Maruška vystudovala neurovědy na britské University of Nottingham, kde byla aktivní členkou Student Minds a v rámci univezity se zapojila i do kampaně Time to Change. Po návratu do Čech se spolu s Terkou rozhodla rozjet kampaň Nevypusť duši a později se postarala o přerod tohoto studentského projektu do neziskové organizace. Připravovala sérii pilotních workshopů „Duševní zdravověda pro teenagery“ a péči o duševní zdraví se snaží dostat i do skautských oddílů a vůbec kamkoli, kde je jí třeba – tedy všude. V ND koordinuje projekty, komunikuje s partnery, vytváří programy workshopů a spoustu dalšího. Zajímá se o inovativní pedagogiku, přírodní vědy a výzkum v medicíně. Baví ji pečení a zdobení cupcakes, výroba čokoládových pralinek, kvalitní seriály a zpěv.

Můžete ji kontaktovat na: marie @ nevypustdusi.cz.

Dominika (Praha)

Dominika je psycholog s uměleckou duší. Vystudovala psychologii na FF UPJŠ v KE a přestěhovala se do Prahy. V současné době pracuje jako školní psycholožka na ZŠ, kde pomáhá svým dětským klientům zvládat úzkosti, psychosomatické a rodinné obtíže. Miluje hudbu, od 6 let hraje na klavír, ráda ho vyučuje a korepetuje. V budoucnosti by ráda absolvovala psychoterapeutický výcvik a propojila všechny své profesní zájmy do muzikoterapie. V ND se stará o zodpovídání individuálních dotazů a odbornou podporu a vzdělávání týmu. Je spoluzodpovědná za profesionalitu contentu a metodik workshopů i přednášek. Pomáhá také s organizačními věcmi. Nejčastěji ji můžete zahlédnout na koncertech, v divadle, v kině nebo na výstavě. Pokud právě neběhá za kulturou, setká se s přáteli u dobrého jídla. Nepije kafe, má ráda horkou čokoládu a knížky.

Můžete jí kontaktovat na: dominika@nevypustdusi.cz

Iva (Praha)

Iva má v Nevypusť duši na starost koordinaci projektů, komunikaci, rozpočty a operativu celkově: jinými slovy hlídá, aby všechno šlapalo tak, jak má. Vystudovala marketingovou komunikaci na FSV UK v Praze a pak se pohybovala v různých agenturách, kde si vyzkoušela analýzy, správu sociálních médií, customer care i projektový a account management. Pracovala s firmami jako Nike, Becherovka nebo Jameson na různě velkých kampaních a eventech, a to od počátečního briefu až po rekapitulující prezentaci. Své zkušenosti se rozhodla využít v jiné oblasti a přešla do (pro ni) nové oblasti nezisku. Ráda ochutnává nová jídla a experimentuje v pečení. Získáte si ji černým humorem a přehledem o všemožných seriálech (na téma Game of Thrones dokáže mluvit fakt dlouho).

Můžete ji kontaktovat na: iva@nevypustdusi.cz

Tereza (Oxford)

Tereza studuje Experimentální psychologii v britském Oxfordu a ráda zkoumá, co se děje v mozku při duševních nemocech. Má zkušenosti z práce v Národním ústavu duševního zdraví, kde posuzovala intervence na snížení stigma a diskriminace ve společnosti. Kampaň Nevypusť duši založila a první rok vedla, po té se vrátila na studia do Anglie a vedení předala organizační superhvězdě Marušce. V současnosti se podílí na mediální propagaci. Miluje tanec, kytky, filtrovaný kafe a hudbu Toma Waitse.

Můžete ji kontaktovat na: tereza @ nevypustdusi.cz.

Naše inspirace