Nebojíme se mluvit o duševním zdraví a ukazujeme, jak o něj pečovat

Jsme nestátní nezisková organizace, přinášíme prevenci v péči o psychiku, šíříme praktické a ověřené informace a usilujeme o to, aby se konverzace o duševním zdraví stala součástí běžného života moderní společnosti, ve které se nikdo nestydí říct o pomoc. Ve spolupráci s veřejnými institucemi také dlouhodobě prosazujeme systémové změny v oblasti péče o duševní zdraví.

Chceme, aby...

 • byla konverzace o duševním zdraví součástí každodenního života každého z nás
 • se nikdo nebál říct si o pomoc, každý věděl, kde ji vyhledat, a žádná služba nenesla stigma, které by lidem bránilo se na ni obrátit
 • děti i dospělí věděli, jak o své duševní zdraví pečovat, a vzájemně si naslouchali
 • bylo duševní zdraví tématem, které má své pevné místo ve školách, a potřeby všech mladých lidí byly brány vážně
 • se dbalo na duševní zdraví v pracovním i osobním životě a každý z nás dokázal podpořit druhého v nesnázích
 • byl v systému péče o duševní zdraví kladen důraz na dodržování lidských práv a společnost se posouvala k lepšímu a modernějšímu poskytování služeb bez ohledu na gender, národnost či orientaci

Proto...

 • se nebojíme o duševním zdraví mluvit, sdílíme osobní příběhy a podporujeme živý dialog
 • ukazujeme, jak o duševní zdraví pečovat, rozšiřujeme rozcestník pomoci a máme e-mailovou poradnu
 • šíříme praktické, výzkumem a zkušenostmi podložené informace a infografiky pro děti i dospělé
 • sbíráme feedback, působíme na středních i vysokých školách a vzděláváme i pedagogické sbory a rodiče
 • přinášíme prevenci, osvětu a aktuální informace z oboru i do firem a k široké veřejnosti
 • usilujeme o systémové změny, jsme součástí odborné a veřejné debaty, zastupujeme zájmy uživatelů*ek péče, podporujeme diverzitu, podporujeme budoucí profesionály*ky a přinášíme inovace

Náš příběh, aneb jak to celé začalo

Vše začalo nápadem dvou studentek, Marie a Terezy, které společně studovaly v Anglii, a obě je spojovala zkušenost s duševním onemocněním v mladém věku. Jejich snem bylo začít u nás bořit mýty v oblasti duševního zdraví a zvýšit míru informovanosti tak, jako tomu bylo v zahraničí.

Po návratu do České republiky proto v roce 2015 spustily osvětovou kampaň na Facebooku a začaly vytvářet první infografiky. Stránka si hned během prvního týdne získala obrovský zájem veřejnosti, a tak bylo jasné, že má smysl se touto cestou vydat.

V roce 2016 oficiálně založily Neziskovou organizaci Nevypusť duši a jejich sen se stal skutečností.

Díky dlouhodobé podpoře našich partnerských organizací a firem, stejně jako podpoře soukromých dárců a dárkyň, dnes přinášíme prevenci do škol po celé České republice, firmám i široké veřejnosti.

Nevypusť duši se za 7 let působení stala uznávanou neziskovou organizací, která odborně informuje o duševním zdraví, poskytuje praxi budoucím pracovníkům a pracovnicím pomáhajících profesí a angažuje se v reformě péče o duševní zdraví.

Rád*a bych podpořil*a Nevypusť duši

Rád*a bych podpořil*a Nevypusť duši

Náš tým

Barbora
mail

Barbora

ředitelka, barbora.pse@nevypustdusi.cz

Bára nastoupila na pozici ředitelky Nevypusť duši v září 2022. Je u nás zodpovědná za to, že naplňujeme naši vizi, misi a strategie. Bára často zkouší možnosti a limity různých nástrojů proto, aby se nám lépe pracovalo a je naší oporou. Pokud od nás slýcháte slova jako HCD, inovace nebo multidisciplinarita, stojí za tím Bára. Kromě vedení Nevypusť duši se věnuje také vlastní terapeutické praxi, což jí dává potřebný hlubší vhled do tématu. (Barbora Pšenicová)

Marie
mail

Marie

advocacy leader a zakladatelka, marie@nevypustdusi.cz

V roce 2016 stála Marie společně s Terezou Růžičkovou u počátku vzniku Nevypusť duši a do září 2022 působila na pozici ředitelky. Aktuálně teď je Marie na mateřské dovolené a nadále dohlíží na strategické směřování organizace z pozice předsedkyně správní rady a aktivně se věnuje advocacy tématům. (Marie Hájek Salomonová)

Barbora
mail

Barbora

office manažerka, barbora@nevypustdusi.cz

Bára se každý den pečlivě stará o hladký chod naší kanceláře a dohlíží na organizační a administrativní záležitosti tak, aby se celý tým mohl soustředit na to, co je pro nás důležité, pečovat o naše programy a odvádět dobrou práci. Pod rukama jí denně projdou desítky různých dokumentů, spravuje naši poštu, složky na disku, doplňuje kávu a sušenky a bez její ranní připomínky o tom, že jsme si zase nezapnuly čističku vzduchu, už prostě nemůžeme být. (Barbora Sedláková)

Michaela
mail

Michaela

fundraiserka, michaela@nevypustdusi.cz

Michaela je duší fundraisingu naší organizace. Pečuje o všechny naše partnery a je nepostradatelnou parťačkou pro individuální i firemní dárce. Pravidelně a pečlivě sleduje grantové a dotační výzvy a mapuje pole příležitostí, do kterých se v našich projektech pouštíme. A když takovou výzvu najde, žádná překážka ani pozdní hodina ji nezastaví! (Michaela Plšková)

Aneta
mail

Aneta

manažerka komunikace, aneta@nevypustdusi.cz

To máte ty internety, sociální sítě, webové stránky, infografiky, články, fundraisingové a osvětové kampaně, etické kodexy, propagaci našich workshopů, advokacii, kámošení se s médii... U Anety se sbíhají informace od celého týmu, se kterým spolupracuje, a rozhoduje o tom, kdy, o čem a jak budeme informovat. (Aneta Brunerová)

Simona
mail

Simona

koordinátorka programů pro učitele, simona.dir@nevypustdusi.cz

V Nevypusť podporujeme wellbeing vyučujících, a právě to je Simči nové poslání od roku 2024. S láskou pečuje nejen o lektorský tým, ale také komunikuje se všemi školami a zájemci*kyněmi o naše učitelské programy a vytváří pro ně bezpečné zázemí, ve kterém mohou sdílet zkušenosti a čerpat inspiraci pro svoji práci. (Simona Dirgasová)

Pavla
mail

Pavla

koordinátorka programů pro SŠ, pavla@nevypustdusi.cz

Pavla koordinuje jeden z našich hlavních preventivních programů pro středoškoláky, který realizujeme od roku 2017 a celkem jím prošlo více než 10 000 středoškoláků a středoškolaček. V průběhu celého roku se také stará o lektorský tým a komunikuje se školami tak, že díky ní máme naplněný kalendář na celý rok dopředu. (Pavla Talavašková)

Vendula
mail

Vendula

koordinátorka programů pro firmy a veřejnost, vendula@nevypustdusi.cz

O firemní a veřejnostní duše pečuje od roku 2022 Vendula, která má na starosti komunikaci s firmami, veřejností, lektorským týmem a od roku 2023 má na starosti i nový program pro sociální pracovníky a pracovnice. Vendulku potkáte nejčastěji na workshopech pro veřejnost a pokud se rozhodnete nás pozvat k sobě do firmy, můžete se těšit na její super pečující e-maily! (Vendula Hrstková)

Veronika
mail

Veronika

vedoucí metodického týmu, veronika@nevypustdusi.cz

Všechny naše workshopy jsou postaveny na pevných metodických základech, na které dohlíží naše Verča! Spolu s metodickým týmem dbá na jejich obsah, vnáší do nich inovace a když pilotujeme něco zbrusu nového, stojí za kapitánským kormidlem. V nezisku se pohybuje už 8 let a do našeho týmu přišla v roce 2023 z pozice vedoucí pražského Domu tří přání. (Veronika Vejvodová)

Klára
mail

Klára

vedoucí psychologického týmu, klara@nevypustdusi.cz

Klára v Nevypusť duši začínala na konci prváku jako lektorka středoškolských programů. I když ji na workshopech můžete občas stále potkat, od roku 2024 je Klára vedoucí psychologického týmu, což znamená, že koordinuje vše, co se v našich psychologických vodách šustne. Klára také stojí za naší poradnou a je nejlepší rychlokonzultantkou obshu, který pro vás vyrábíme. (Klára Lampová)

Dominika
mail

Dominika

psycholožka, dominika@nevypustdusi.cz

Dominika je naše psycholožka s uměleckou duší a právě díky jejím znalostem se k vám mohou dostávat praktické, výzkumem a zkušenostmi ověřené informace o duševním zdraví. Stará se o odbornou stránku našeho contentu, v rámci metodického týmu pomáhá vytvářet metodiky pro naše workshopy a webináře a můžete ji vídat i jako lektorku na našich programech. (Dominika Šinaľová)

Klára
mail

Klára

junior psycholožka, klara.sle@nevypustdusi.cz

Klára v Nevypusť začínala jako lektorka středoškolských programů a s koncem svého studia se stala součástí našeho core týmu jako juniorní psycholožka. Věnuje se hlavně práci na našich inovačních projektech (takže pokud se hlásíte například do našich fokusních skupinek, Klárku a její pozvánky určitě znáte!), ale vidí i do našich poradenských procesů a pomáhá s tvorbou contentu. (Klára Slezáková)

Dominika
mail

Dominika

junior psycholožka, dominika.cer@nevypustdusi.cz

Domči cesta do našeho týmu vedla z pozice lektorky středoškolských workshopů. Dnes lektoruje workshopy pro firmy a veřejnost, i když hlavní náplní jejích pracovních dní jsou inovační projekty spolu s odbornou prací v metodickém týmu. Potkat ji můžete také na konferencích, kde s přehledem mluví o všem, co v Nevypusť umíme. (Dominika Červenková)

Petra
mail

Petra

správkyně financí, petra@nevypustdusi.cz

Tabulky, účty, čísla, cash flow a programy, kterými jen tak někdo nevládne - i to je součástí naší práce. Se všemi finančními záležitostmi nám pomáhá Petra, která si s čísly tyká! Petra bedlivě hlídá nutné termíny, kontroluje naše mzdy a spravuje finance organizace včetně těch, které získáváme z vašich darů. (Petra Kratochvílová)

Náš tým to není jen core tým, ale přes 60 lektorů a lektorek učitelských a středoškolských workshopů, programů pro veřejnost a nově i vysoké školy. Vážíme si toho, že za námi stojí tak silný multidisciplinární tým plný budoucích odborníků a odbornic, díky kterým můžeme realizovat všechny naše programy.

Naši práci oceňuje veřejnost

2021 SozialMarie Prize Winner
2021 SozialMarie Prize Winner
2021 Ceny SDGs
2021 Ceny SDGs
2021 EESC Civil Solidarity Prize
2021 EESC Civil Solidarity Prize

Inspirují nás

Napsali o nás

10. 7. 2023 - Fakturoid: Duševní nemoci jako stigma? Vše začíná už na školách, říkají odborníci a odbornice z Nevypusť duši

28. 5. 2023 - Refresher: Neúspěch u přijímaček, zkoušky, maturity... je to opravdu psychicky náročné. Mladí ale stále bojují s nálepkou „snowflakes“

26. 5. 2023 - Český rozhlas: Studium, přednášky, zápočty... Studentům TULky pomůže zvládat stres projekt Nevypusť duši

21. 5. 2023 - Aktuálně: "Nasloucháme a nepředepisujeme jen léky." Psychiatriím mají ulevit centra pomoci

5. 5. 2023 - Czechitas: Jak na duševní pohodu a jak třeba nevyhořet? To vše v dalším díle Czechitas Podcastu s Barborou Pšenicovou, ředitelkou organizace Nevypusť duši.

25. 4. 2023 - DVTV: Úzkosti mladých: Přestaňme opakovat, že mladá generace je slabá, říká ředitelka Nevypusť duši

19. 3. 2023 - iDnes: Předčasný konec i psychické problémy, vysokoškoláky drtí sociální nejistoty

11. 12. 2022 - Seznam zprávy: „Stres na vysoké je normální.“ Opomíjené duševní zdraví vysokoškoláků

29. 11. 2022 - Refresher: Syndrom vyhoření zažije až 40 % vysokoškoláků. Nevypusť duši proto spouští kampaň

24. 11. 2022 - Novinky: Dospělí si duševních problémů u dítěte všimnou většinou pozdě, na psychologa se čeká i přes půl roku

4. 10. 2022 - DVTV: Salomonová: Lidská práva se v psychiatrických nemocnicích porušují různými způsoby

12. 7. 2022 - Refresher: Nevypusť duši: Pomoc mladým v oblasti duševního zdraví je v Česku v troskách, stojí opravdové životy

3. 7. 2022 - Youradio: Podcast #14: S Barborou Pšenicovou o duševním zdraví a projektu Nevypusť duši

17. 6. 2022 - HN: Raději koupí morče, než aby šli za lékařem. Rodiče řeší psychické problémy dětí příliš pozdě

15. 6. 2022 - T-Press: Průzkum T-Mobile a Nevypusť duši přináší dosud chybějící data o duševním zdraví dětí pohledem dospělých: Nedostatečná osvěta a mylná představa o dostupnosti odborné péče

30. 3. 2022 - Rádio ZET: Nevypusť duši: To, že se starám o sebe, může pomoci i někomu jinému

23. 3. 2022 - Pedagogické info: Duševní zdraví jako opomíjené téma: T-Mobile se letos spolu s organizací Nevypusť duši zaměří na středoškoláky

5. 1. 2019 - Rodiče vítání: Dítě s duševními problémy to má těžší než dospělý, proto jezdíme pomáhat do škol, říká neurovědkyně

12. 12. 2018 - Seznam zprávy: Komu hrozí syndrom vyhoření? Ptejte se se Shopaholic Nicol Marie Salomonové

20. 11. 2018 - DVTV Apel: Schizofrenie? Neházejme diagnózami, duševně nemocní nejsou odepsaní, říká Salomonová

26. 10. 2018 - Patálie: Marie Salomonová: Mýty kolem duševního zdraví nemocným škodí

23. 10. 2018 - Studenta: #podporujeme: Odpočiň si a nevypusť duši

1. 10. 2018 - Radio Wave: Máte v okolí někoho s depresí? Nesnažte se mu pocity vymluvit a hned ho nekritizujte

9. 7. 2018 - Aktuálně.cz: Depresí trpí od třinácti. Teď se snaží upozorňovat, že teenageři nemusí být vždy „vysmátí“

28. 6. 2018 - Nový Prostor: Nevypusť duši

12. 6. 2018 - Perspektiva: Slovo sebevražda by nemělo být tabu. Záleží ale, jakým způsobem o ní mluvíme, říká Marie Salomonová z Nevypusť duši

8. 5. 2018 - Svět neziskovek: Ty mi mluvíš z duše! S Marií Salomonovou o příbězích, které nejsou vidět

15. 2. 2018 - Respekt: Říkáme studentům, že si mají čistit duševno stejně jako zuby

23. 8. 2017 - DVTV: Mladí lidé trpí záchvaty paniky, jsou pod velkým tlakem, mají pocit, že selhávají, říká Salomonová

21. 7. 2017 - Hospodářské noviny: Jak přežít bláznivá léta: Studentky pomáhají mladým lidem překonávat psychické problémy

13. 7. 2017 - iDnes.cz: Po Vltavě plul jednorožec i kosatka, na podporu duševního zdraví

8. 7. 2017 - Refresher: Češka přerušila studium na Oxfordu kvůli panickým atakám. Teď bojuje proti předsudkům o duševních chorobách

5. 6. 2017 - Metro: Studenti tápou, kam jít s depresí. Projekt neziskovky pomáhá mladým

23. 5. 2017 - Radio Wave: Ve zkouškovém vypněte facebook. Neúspěch je normální

10. 5. 2017 - Studenta: Hlavně nevypustit duši!

28. 4. 2017 - HateFree: Tereza Růžičková: Jak přemoci svěrací kazajku v hlavě

10. 4. 2017 - muniMEDIA: Duševních onemocnění se nemusíme bát, říká studentka psychologie

23. 2. 2017 - Týden.cz: Nevypusťte duši. Psychicky nemocný je každý čtvrtý člověk

26. 1. 2017 - Radio Wave: „Zakladatelka projektu Nevypusť duši v Diagnóze F: Od třinácti se léčím s depresí“

11. 12. 2016 - MF DNES: „Má depresi? To bude podivín z Bohnic, myslí si mladí. Vědkyně šíří osvětu

8. 12. 2016 - Starty.cz: Nevypusť duši! Osvětový projekt o duševním zdraví

8. 11. 2016 - Agora: „O balóncích, duších a o tom, jak je nevypustit“

11. 10. 2016 - iDNES.cz: Kvůli panickým atakám přerušila Oxford, teď boří mýty o duševně nemocných

10. 10. 2016 - Proglas: „Duševní zdraví je důležité stejně jako zdraví fyzické,“ říká zakladatelka Nevypusť duši.

17. 4. 2016 - Tři kápě: Projekt NEVYPUSŤ DUŠI je čím dál úspěšnější

8. 1. 2016 - E15.cz: Nevypusť duši: Diskriminace duševního zdraví představuje celosvětový problém

-