Příběh aneb Jak to všechno začalo

 

Kampaň Nevypusť duši vznikla v létě 2015, když kamarádky Tereza a Marie zjistily, že mají velmi podobný sen - založit v Česku projekt na osvětu o duševním zdraví. Obě měly za sebou studium v Anglii, kde je v této oblasti mnohem větší informovanost než v Česku, a obě také musely v minulosti řešit své psychické problémy spojené s náročným studiem. Tyto faktory pro ně byly velkou motivací pomáhat ostatním a přinést něco ze zahraničního studia zpátky domů. To léto zkontaktovaly několik českých organizací, které podpořily jejich nápad, a daly dohromady tým nadšených dobrovolníků. Na podzim začala kampaň šířit své informační grafiky a videa po sociálních sítích a během prvního týdne existence získala 1000 likes na Facebooku.
 
Kampaň pokračovala v růstu a dnes je z nás nadšená neziskovka. Pořádáme informační workshopy pro středoškoláky v Česku i na Slovensku, točíme rozhovory na Youtube, spolupracujeme s Národním ústavem duševního zdraví a s organizacemi jako jsou Green Doors, Práh či Anabell.
  
Věříme, že duševní zdraví je důležitou součástí spokojeného života a je třeba o něm vědět a mluvit stejně tolik jako o zdraví fyzickém.
Nezapomínejte na svou psychiku a spolu s námi nevypusťte duši!

 

Náš tým

Maruška (Praha)

Maruška vystudovala neurovědy na britské University of Nottingham, kde byla aktivní členkou Student Minds a v rámci univezity se zapojila i do kampaně Time to Change. Po návratu do Čech se spolu s Terkou rozhodla rozjet kampaň Nevypusť duši a později se postarala o přerod tohoto studentského projektu do neziskové organizace. Připravovala sérii pilotních workshopů „Duševní zdravověda pro teenagery“ a péči o duševní zdraví se snaží dostat i do skautských oddílů a vůbec kamkoli, kde je jí třeba – tedy všude. V ND koordinuje projekty, komunikuje s partnery, vytváří programy workshopů a spoustu dalšího. Zajímá se o inovativní pedagogiku, přírodní vědy a výzkum v medicíně. Baví ji pečení a zdobení cupcakes, výroba čokoládových pralinek, kvalitní seriály a zpěv. Můžete ji kontaktovat na: marie @ nevypustdusi.cz.

Alex (Praha)

Alex působila zpočátku v PR a později jako Account Managerka v kreativních agenturách. V rámci několikaleté praxe spolupracovala s mezinárodními firmami na koordinaci a exekuci reklamních kampaní - počínaje briefingem, produkcí až po finanční správu. V uplynulém roce se rozhodla přejít do nezisku, díky čemuž posílila tým ND jako nová Projektová manažerka. Alex vystudovala marketingovou komunikaci se zaměřením na kreativitu na FIF UK v BA a těsně po škole se věnovala budování menší rodinné firmy. V ND má na starosti strategické plánování, koordinaci projektů, komunikaci a systémové optimalizování řízení. Miluje jakoukoli formu umění, hory a turistiku, cestování a objevování nových míst. Ráda se usmívá na svět, ideálně s šálkem kvalitní kávy v ruce. No a když není káva, tak nejraději spí. Můžete ji kontaktovat na: alexandra@nevypustdusi.cz  

Zuzka (Praha, Olomouc)

Zuzka vystudovala psychologii na Fakultě sociálních studií v Brně a na Filozofické fakultě v Praze. Dříve se věnovala vedení kognitivního tréninku v Psychiatrické nemocnici Brno-Černovice a účastnila se projektu Mind the Mind (projekt EFPSA), jehož cílem byla destigmatizace duševního onemocnění. Ráda se věnuje vzdělávání, a tak už pár let lektoruje a pomáhá studentům, aby se dostali na vysokou školu v ČR. V rámci Nevypusť duši se věnuje hlavně vytváření grafiky a workshopů. Dále pomáhá s organizací Nevypusť duši a aktivitami v Olomouci a okolí.
V psychologii ji nejvíce zajímá především pozitivní psychologie a psychologie zdraví, ale nejraději má propojení psychologie a vzdělávání. Ráda si odpočine u seriálu, užije pohodového večera s přáteli, přečte knihu Williama Saroyana anebo si pustí stand-up show Dylana Morana.
Můžete ji kontaktovat na: zuzana @ nevypustdusi.cz.

Tereza (Oxford)

Tereza studuje Experimentální psychologii v britském Oxfordu a ráda zkoumá, co se děje v mozku při duševních nemocech. Má zkušenosti z práce v Národním ústavu duševního zdraví, kde posuzovala intervence na snížení stigma a diskriminace ve společnosti. Kampaň Nevypusť duši založila a první rok vedla, po té se vrátila na studia do Anglie a vedení předala organizační superhvězdě Marušce. V současnosti se podílí na mediální propagaci. Miluje tanec, kytky, filtrovaný kafe a hudbu Toma Waitse. Můžete ji kontaktovat na: tereza @ nevypustdusi.cz.

Naše inspirace

Výroční zprávy