Příběh aneb Jak to všechno začalo

 

Kampaň Nevypusť duši vznikla v létě 2015, když kamarádky Tereza a Marie zjistily, že mají velmi podobný sen - založit v Česku projekt na osvětu o duševním zdraví. Obě měly za sebou studium v Anglii, kde je v této oblasti mnohem větší informovanost než v Česku, a obě také musely v minulosti řešit své psychické problémy spojené s náročným studiem. Tyto faktory pro ně byly velkou motivací pomáhat ostatním a přinést něco ze zahraničního studia zpátky domů. To léto zkontaktovaly několik českých organizací, které podpořily jejich nápad, a daly dohromady tým nadšených dobrovolníků. Na podzim začala kampaň šířit své informační grafiky a videa po sociálních sítích a během prvního týdne existence získala 1000 likes na Facebooku.
 
Kampaň pokračovala v růstu a dnes je z nás nadšená neziskovka. Pořádáme informační workshopy pro středoškoláky v Česku i na Slovensku, točíme rozhovory na Youtube, spolupracujeme s Národním ústavem duševního zdraví a s organizacemi jako jsou Green Doors, Práh či Anabell.
  
Věříme, že duševní zdraví je důležitou součástí spokojeného života a je třeba o něm vědět a mluvit stejně tolik jako o zdraví fyzickém.
Nezapomínejte na svou psychiku a spolu s námi nevypusťte duši!

 

Náš tým

Maruška (Praha)

Maruška vystudovala neurovědy na britské University of Nottingham, kde byla aktivní členkou Student Minds a v rámci univezity se zapojila i do kampaně Time to Change. Po návratu do Čech se spolu s Terkou rozhodla rozjet kampaň Nevypusť duši a později se postarala o přerod tohoto studentského projektu do neziskové organizace. Připravovala sérii pilotních workshopů „Duševní zdravověda pro teenagery“ a péči o duševní zdraví se snaží dostat i do skautských oddílů a vůbec kamkoli, kde je jí třeba – tedy všude. V ND koordinuje projekty, komunikuje s partnery, vytváří programy workshopů a spoustu dalšího. Zajímá se o inovativní pedagogiku, přírodní vědy a výzkum v medicíně. Baví ji pečení a zdobení cupcakes, výroba čokoládových pralinek, kvalitní seriály a zpěv. Můžete ji kontaktovat na: marie @ nevypustdusi.cz.

Tereza (Oxford)

Tereza studuje Experimentální psychologii v britském Oxfordu a ráda zkoumá, co se děje v mozku při duševních nemocech. Má zkušenosti z práce v Národním ústavu duševního zdraví, kde posuzovala intervence na snížení stigma a diskriminace ve společnosti. Kampaň Nevypusť duši založila a první rok vedla, po té se vrátila na studia do Anglie a vedení předala organizační superhvězdě Marušce. V současnosti se podílí na mediální propagaci a vytváří Youtube videa. Miluje tanec, kytky, filtrovaný kafe a hudbu Toma Waitse. Můžete ji kontaktovat na: tereza @ nevypustdusi.cz.

Káča (Praha)

Káča studovala Molekulární biologii a biochemii organismů na Karlově Univerzitě, nicméně se během bakalářského studia rozhodla, že tím směrem se vydat nechce a začala zkoumat svět na vlastní pěst. Je členkou Junáka,kde se věnuje vedení skautek. Taktéž je dobrovolnicí ve společnosti Dobrá rodina, která pomáhá zájemcům o pěstounskou péči. Káčina úloha spočívá v hlídání dětí nebo třeba jejich doučování. Protože je třeba za něco žít, je zaměstnána v trainingové restauraci Mlsná Kavka, která spadá pod sdružení Green Doors, a jejímž cílem je sociální rehabilitace duševně nemocných. Všechny tyto aktivity jsou důležitými pilíři pro její víru v důležitost projektu Nevypusť duši. V Nevypusť duši má na starost koordinací akcí a komunikaci s Junákem.
Ve volném čase se ráda věnuje seriálům a filmům (relax je potřeba), novinkám ve školství, vaření veganských jídel, a když je čas, ráda sní o cestování po světě.
Kontaktovat ji můžete na katerina @ nevypustdusi.cz.

Zuzka (Praha)

Zuzka vystudovala psychologii na Fakultě sociálních studií v Brně a na Filozofické fakultě v Praze. Dříve se věnovala vedení kognitivního tréninku v Psychiatrické nemocnici Brno-Černovice a účastnila se projektu Mind the Mind (projekt EFPSA), jehož cílem byla destigmatizace duševního onemocnění. Ráda se věnuje vzdělávání, a tak už pár let lektoruje a pomáhá studentům, aby se dostali na vysokou školu v ČR. V rámci Nevypusť duši se věnuje hlavně vytváření grafiky, webu a pomáhá při workshopech.
V psychologii ji nejvíce zajímá především pracovní psychologie, ale nejraději má propojení psychologie a vzdělávání. Ráda si odpočine u seriálu, užije pohodového večera s přáteli, přečte knihu Williama Saroyana anebo si pustí stand-up show Dylana Morana.
Můžete ji kontaktovat na: zuzana @ nevypustdusi.cz.

Lucka P. (Brno)

Lucka vystudovala psychologii na Edinburgh University a Edinburgh Napier University. Po návratu do České republiky pracuje jako poradce pro lidi s poruchami příjmu potravy v Centru Anabell a jako školní psycholožka na International School of Brno. V současné době také navštěvuje dlouhodobý psychoterapeutický výcvik SUR se zaměřením na neverbální techniky.
V psychologii ji nejvíce zajímá psychoterapie těžkých psychických stavů, kvalitativní výzkum a kritická psychologie. V ND pomáhá s tvořením workshopů, rozvíjí aktivity v Brně a podílí se na tvorbě obsahu facebookových stránek.
Má ráda popkulturu všeho druhu (hlavně filmy), čtení dobrých knížek, psaní špatných povídek a hraní deskových her.
Můžete ji kontaktovat na: lucie @ nevypustdusi.cz.

Lucka K. (Brno)

Lucka je studentkou magisterského programu psychologie s profilací v psychoterapii a klinické psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. V minulosti se podílela například na vedení arteterapeutických aktivit pro pacienty psychiatrie (v rámci projektu Spolu) nebo pracovala se seniory v domově důchodců Kociánka. V psychologii ji nejvíce zajímá oblast poradenství a psychoterapie. V rámci ND se doposud věnovala zejména grafice a pomoci s organizací. Ve volném čase ráda fotí, cestuje, povídá si u kávy, sportuje nebo relaxuje v přírodě.
Můžete ji kontaktovat na: lucie.k @ nevypustdusi.cz.

Naše inspirace

Napsali o nás

  • Zmínku o nás také nalzenete v knize Lukáše Kerharta Cestování - Nejlepší životní investice.