Nebojíme se mluvit o duševním zdraví a ukazujeme, jak o něj pečovat

Jsme nestátní nezisková organizace, přinášíme prevenci v péči o psychiku, šíříme praktické a ověřené informace a usilujeme o to, aby se konverzace o duševním zdraví stala součástí běžného života moderní společnosti, ve které se nikdo nestydí říct o pomoc. Ve spolupráci s veřejnými institucemi také dlouhodobě prosazujeme systémové změny v oblasti péče o duševní zdraví.

Chceme, aby...

 • byla konverzace o duševním zdraví součástí každodenního života každého z nás
 • se nikdo nebál říct si o pomoc, každý věděl, kde ji vyhledat, a žádná služba nenesla stigma, které by lidem bránilo se na ni obrátit
 • děti i dospělí věděli, jak o své duševní zdraví pečovat, a vzájemně si naslouchali
 • bylo duševní zdraví tématem, které má své pevné místo ve školách, a potřeby všech mladých lidí byly brány vážně
 • se dbalo na duševní zdraví v pracovním i osobním životě a každý z nás dokázal podpořit druhého v nesnázích
 • byl v systému péče o duševní zdraví kladen důraz na dodržování lidských práv a společnost se posouvala k lepšímu a modernějšímu poskytování služeb bez ohledu na gender, národnost či orientaci

Proto...

 • se nebojíme o duševním zdraví mluvit, sdílíme osobní příběhy a podporujeme živý dialog
 • ukazujeme, jak o duševní zdraví pečovat, rozšiřujeme rozcestník pomoci a máme e-mailovou poradnu
 • šíříme praktické, výzkumem a zkušenostmi podložené informace a infografiky pro děti i dospělé
 • sbíráme feedback, působíme na středních i vysokých školách a vzděláváme i pedagogické sbory a rodiče
 • přinášíme prevenci, osvětu a aktuální informace z oboru i do firem a k široké veřejnosti
 • usilujeme o systémové změny, jsme součástí odborné a veřejné debaty, zastupujeme zájmy uživatelů*ek péče, podporujeme diverzitu, podporujeme budoucí profesionály*ky a přinášíme inovace

Náš příběh, aneb jak to celé začalo

Vše začalo nápadem dvou studentek, Marie a Terezy, které společně studovaly v Anglii, a obě je spojovala zkušenost s duševním onemocněním v mladém věku. Jejich snem bylo začít u nás bořit mýty v oblasti duševního zdraví a zvýšit míru informovanosti tak, jako tomu bylo v zahraničí.

Po návratu do České republiky proto v roce 2015 spustily osvětovou kampaň na Facebooku a začaly vytvářet první infografiky. Stránka si hned během prvního týdne získala obrovský zájem veřejnosti, a tak bylo jasné, že má smysl se touto cestou vydat.

V roce 2016 oficiálně založily Neziskovou organizaci Nevypusť duši a jejich sen se stal skutečností.

Díky dlouhodobé podpoře našich partnerských organizací a firem, stejně jako podpoře soukromých dárců a dárkyň, dnes přinášíme prevenci do škol po celé České republice, firmám i široké veřejnosti.

Nevypusť duši se za 7 let působení stala uznávanou neziskovou organizací, která odborně informuje o duševním zdraví, poskytuje praxi budoucím pracovníkům a pracovnicím pomáhajících profesí a angažuje se v reformě péče o duševní zdraví.

Rád*a bych podpořil*a Nevypusť duši

Rád*a bych podpořil*a Nevypusť duši

Náš tým

Barbora
mail

Barbora

ředitelka, barbora.pse@nevypustdusi.cz

Bára nastoupila na pozici ředitelky Nevypusť duši v září 2022. V neziskovém sektoru se pohybuje už 15 let a během své pracovní kariéry působila v různých oblastech. Po boku Nevypusť duši stála od našeho samého začátku a jako supervizorka byla u všech změn, které se u nás průběžně odehrávaly. I proto se na ní Marie s důvěrou obrátila a postupně ji svoji ředitelskou židli předala. (Barbora Pšenicová)

Marie
mail

Marie

předsedkyně správní rady a spoluzakladatelka, marie@nevypustdusi.cz

V roce 2016 stála Marie společně s Terezou Růžičkovou u počátku vzniku Nevypusť duši a do září 2022 působila na pozici ředitelky. Jak sama říká, nyní ji čeká nový projekt "mateřská", a proto svoji funkci předala Barboře Pšenicové. Nadále ale bude dohlížet na strategické směřování organizace z pozice předsedkyně správní rady. (Marie Hájek Salomonová)

Barbora
mail

Barbora

office manažerka, barbora@nevypustdusi.cz

Bára se stará o hladký chod naší kanceláře a dohlíží na organizační a administrativní záležitosti tak, aby se celý tým mohl soustředit na to, co je pro nás důležité, a připravovat naše programy. Prochází jí rukama různé dokumenty, spravuje naši poštu, složky na disku a dlouhou dobu byla jediná, s kým komunikovala naše tiskárna... (Barbora Sedláková)

Michaela
mail

Michaela

fundraiserka, michaela@nevypustdusi.cz

Michaela stojí za klíčovou podporou pro vše, co v Nevypusť duši děláme. Žádný z našich programů by se totiž neobešel bez partnerství, která s našimi dárci vytváříme. Ať už jste firemní partneři nebo individuální dárci, určitě jste s Michaelou byli v kontaktu a víte tak, že jen díky vám může náš balónek letět nahoru a nevypouští duši... (Michaela Plšková)

Aneta
mail

Aneta

manažerka komunikace, aneta@nevypustdusi.cz

To máte ty internety, sociální sítě, webové stránky, infografiky, články, fundraisingovou kampaň, propagaci našich workshopů, advokacii... U Anety se sbíhají informace od celého týmu, se kterým spolupracuje, a rozhoduje o tom, kdy, o čem a jak budeme informovat. (Aneta Brunerová)

Pavla
mail

Pavla

koordinátorka programů pro SŠ, pavla@nevypustdusi.cz

Pavla koordinuje jeden z našich hlavních preventivních programů pro středoškoláky, který realizujeme od roku 2017 a celkem jím prošlo více než 10 000 středoškoláků a středoškolaček. V průběhu celého roku se také stará o lektorský tým a komunikuje se školami tak, že díky ní máme naplněný kalendář na celý rok dopředu. (Pavla Talavašková)

Daniela
mail

Daniela

koordinátorka programů pro učitele, daniela.syr@nevypustdusi.cz

V Nevypusť podporujeme wellbeing učitelů a učitelek, a právě to je srdcovka pro Danielu. S láskou pečuje nejen o lektorský tým, ale také komunikuje se všemi školami a zájemci*kyněmi o naše učitelské programy a vytváří pro ně bezpečné zázemí, ve kterém mohou sdílet zkušenosti a čerpat inspiraci pro svoji práci. (Daniela Syrovátková)

Dominika
mail

Dominika

psycholožka, dominika@nevypustdusi.cz

Dominika je naše psycholožka s uměleckou duší a právě díky jejím znalostem se k vám mohou dostávat praktické, výzkumem a zkušenostmi ověřené informace o duševním zdraví. Stará se o odbornou stránku našeho contentu, vytváří metodiky pro naše workshopy a webináře a jako lektorku ji také na našich programech můžete vídat. (Dominika Šinaľová)

Klára
mail

Klára

psycholožka, klara@nevypustdusi.cz

Klára v Nevypusť duši začínala na konci prváku jako lektorka středoškolských programů. Dnes působí jako školní psycholožka a my jsme moc rádi, že svoji přízeň zachovala i nám. V Nevypusť duši ji stále můžete potkávat jako lektorku, nově ale působí i na pozici junior psycholožky a je součástí metodického týmu, kde se podílí na úpravách stávajících programů a vytváření nových. (Klára Lampová)

Vendula
mail

Vendula

koordinátorka programů pro firmy a veřejnost, vendula@nevypustdusi.cz

Péči o duševní zdraví potřebují studenti*ky, vyučující, i ti, kteří své dny tráví prací v kanceláři nebo v terénu. O firemní a veřejnostní duše pečuje od roku 2022 Vendula, která má ma starosti komunikaci s firmami, veřejností a s týmem veřejnostních lektorů*ek. (Vendula Hrstková)

Petra
mail

Petra

správkyně financí, petra@nevypustdusi.cz

Tabulky, účty, čísla a cash flow - i to je součástí naší práce. S finančními záležitostmi nám pomáhá Petra, která si s čísly tyká! Petra bedlivě hlídá nutné termíny, kontroluje naše mzdy a spravuje finance včetně těch, které získáváme z vašich darů. (Petra Kratochvílová)

Náš tým to není jen core tým, ale přes 60 lektorů a lektorek učitelských a středoškolských workshopů, programů pro veřejnost a nově i vysoké školy. Vážíme si toho, že za námi stojí tak silný multidisciplinární tým plný budoucích odborníků a odbornic, díky kterým můžeme realizovat všechny naše programy.

Naši práci oceňuje veřejnost

2021 SozialMarie Prize Winner
2021 SozialMarie Prize Winner
2021 Ceny SDGs
2021 Ceny SDGs
2021 EESC Civil Solidarity Prize
2021 EESC Civil Solidarity Prize

Inspirují nás

Napsali o nás

10. 7. 2023 - Fakturoid: Duševní nemoci jako stigma? Vše začíná už na školách, říkají odborníci a odbornice z Nevypusť duši

28. 5. 2023 - Refresher: Neúspěch u přijímaček, zkoušky, maturity... je to opravdu psychicky náročné. Mladí ale stále bojují s nálepkou „snowflakes“

26. 5. 2023 - Český rozhlas: Studium, přednášky, zápočty... Studentům TULky pomůže zvládat stres projekt Nevypusť duši

21. 5. 2023 - Aktuálně: "Nasloucháme a nepředepisujeme jen léky." Psychiatriím mají ulevit centra pomoci

5. 5. 2023 - Czechitas: Jak na duševní pohodu a jak třeba nevyhořet? To vše v dalším díle Czechitas Podcastu s Barborou Pšenicovou, ředitelkou organizace Nevypusť duši.

25. 4. 2023 - DVTV: Úzkosti mladých: Přestaňme opakovat, že mladá generace je slabá, říká ředitelka Nevypusť duši

19. 3. 2023 - iDnes: Předčasný konec i psychické problémy, vysokoškoláky drtí sociální nejistoty

11. 12. 2022 - Seznam zprávy: „Stres na vysoké je normální.“ Opomíjené duševní zdraví vysokoškoláků

29. 11. 2022 - Refresher: Syndrom vyhoření zažije až 40 % vysokoškoláků. Nevypusť duši proto spouští kampaň

24. 11. 2022 - Novinky: Dospělí si duševních problémů u dítěte všimnou většinou pozdě, na psychologa se čeká i přes půl roku

4. 10. 2022 - DVTV: Salomonová: Lidská práva se v psychiatrických nemocnicích porušují různými způsoby

12. 7. 2022 - Refresher: Nevypusť duši: Pomoc mladým v oblasti duševního zdraví je v Česku v troskách, stojí opravdové životy

3. 7. 2022 - Youradio: Podcast #14: S Barborou Pšenicovou o duševním zdraví a projektu Nevypusť duši

17. 6. 2022 - HN: Raději koupí morče, než aby šli za lékařem. Rodiče řeší psychické problémy dětí příliš pozdě

15. 6. 2022 - T-Press: Průzkum T-Mobile a Nevypusť duši přináší dosud chybějící data o duševním zdraví dětí pohledem dospělých: Nedostatečná osvěta a mylná představa o dostupnosti odborné péče

30. 3. 2022 - Rádio ZET: Nevypusť duši: To, že se starám o sebe, může pomoci i někomu jinému

23. 3. 2022 - Pedagogické info: Duševní zdraví jako opomíjené téma: T-Mobile se letos spolu s organizací Nevypusť duši zaměří na středoškoláky

5. 1. 2019 - Rodiče vítání: Dítě s duševními problémy to má těžší než dospělý, proto jezdíme pomáhat do škol, říká neurovědkyně

12. 12. 2018 - Seznam zprávy: Komu hrozí syndrom vyhoření? Ptejte se se Shopaholic Nicol Marie Salomonové

20. 11. 2018 - DVTV Apel: Schizofrenie? Neházejme diagnózami, duševně nemocní nejsou odepsaní, říká Salomonová

26. 10. 2018 - Patálie: Marie Salomonová: Mýty kolem duševního zdraví nemocným škodí

23. 10. 2018 - Studenta: #podporujeme: Odpočiň si a nevypusť duši

1. 10. 2018 - Radio Wave: Máte v okolí někoho s depresí? Nesnažte se mu pocity vymluvit a hned ho nekritizujte

9. 7. 2018 - Aktuálně.cz: Depresí trpí od třinácti. Teď se snaží upozorňovat, že teenageři nemusí být vždy „vysmátí“

28. 6. 2018 - Nový Prostor: Nevypusť duši

12. 6. 2018 - Perspektiva: Slovo sebevražda by nemělo být tabu. Záleží ale, jakým způsobem o ní mluvíme, říká Marie Salomonová z Nevypusť duši

8. 5. 2018 - Svět neziskovek: Ty mi mluvíš z duše! S Marií Salomonovou o příbězích, které nejsou vidět

15. 2. 2018 - Respekt: Říkáme studentům, že si mají čistit duševno stejně jako zuby

23. 8. 2017 - DVTV: Mladí lidé trpí záchvaty paniky, jsou pod velkým tlakem, mají pocit, že selhávají, říká Salomonová

21. 7. 2017 - Hospodářské noviny: Jak přežít bláznivá léta: Studentky pomáhají mladým lidem překonávat psychické problémy

13. 7. 2017 - iDnes.cz: Po Vltavě plul jednorožec i kosatka, na podporu duševního zdraví

8. 7. 2017 - Refresher: Češka přerušila studium na Oxfordu kvůli panickým atakám. Teď bojuje proti předsudkům o duševních chorobách

5. 6. 2017 - Metro: Studenti tápou, kam jít s depresí. Projekt neziskovky pomáhá mladým

23. 5. 2017 - Radio Wave: Ve zkouškovém vypněte facebook. Neúspěch je normální

10. 5. 2017 - Studenta: Hlavně nevypustit duši!

28. 4. 2017 - HateFree: Tereza Růžičková: Jak přemoci svěrací kazajku v hlavě

10. 4. 2017 - muniMEDIA: Duševních onemocnění se nemusíme bát, říká studentka psychologie

23. 2. 2017 - Týden.cz: Nevypusťte duši. Psychicky nemocný je každý čtvrtý člověk

26. 1. 2017 - Radio Wave: „Zakladatelka projektu Nevypusť duši v Diagnóze F: Od třinácti se léčím s depresí“

11. 12. 2016 - MF DNES: „Má depresi? To bude podivín z Bohnic, myslí si mladí. Vědkyně šíří osvětu

8. 12. 2016 - Starty.cz: Nevypusť duši! Osvětový projekt o duševním zdraví

8. 11. 2016 - Agora: „O balóncích, duších a o tom, jak je nevypustit“

11. 10. 2016 - iDNES.cz: Kvůli panickým atakám přerušila Oxford, teď boří mýty o duševně nemocných

10. 10. 2016 - Proglas: „Duševní zdraví je důležité stejně jako zdraví fyzické,“ říká zakladatelka Nevypusť duši.

17. 4. 2016 - Tři kápě: Projekt NEVYPUSŤ DUŠI je čím dál úspěšnější

8. 1. 2016 - E15.cz: Nevypusť duši: Diskriminace duševního zdraví představuje celosvětový problém

-